بهترین متخصص ناباروری در تهران

18 آبان 1399

یکی از اهداف و‌ ثمرات مهم زندگی زناشوئی داشتن نعمت فرزند و بقای نسل است. که در همه جوامع و فرهنگ ها هدف پسندیده و ارزشمندی محسوب شده و سبب استحکام خانواده ها می گردد. با نی نی کام همراه باشید تا در ادامه بهترین متخصص ناباروری در تهران را معرفی نمایم.

بهترین متخصص ناباروری در تهران کیست؟

گرچه این جنبه از تمایل زوجین در زندگی مشترک به علت  شرایط خاص زندگی جوامع امروزی دستخوش تغییراتی شده و اولویت های دیگری مانند موفقیت های شغلی، تحصیلی و اقتصادی  در زندگی زوجین جوان نقش مهمی پیدا کرده است اما همچنان مادر شدن و پدر شدن از آرمان های والای زندگی مشترک زناشوئی به شمار می آید و ناباروری مسئله ای آزار دهنده محسوب می گردد که کلید حل این مشکل در دستان بهترین متخصص ناباروری در تهران است. 

ناباروری را اینگونه تعریف کرده اند

ناتوانی یک‌ زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری

ناباروری در ده تا پانزده درصداز زوج‌ها دیده میشود، علل ناباروری میتواند مربوط به زن یا مرد یا هردو باشد.

بهترین متخصص ناباروری در تهران1

حدود۴۰درصداز مشکلات ناباروری مربوط به مردان و ۴۰درصد از مشکلات مربوط به زنان وحدود  ده درصد مربوط به هر دو انها میگردد. در حدود ۱۰درصد نیز عامل ناباروری مشخص نیست.

به عبارت دیگر در این زوج ها هر دو نفر با توجه به  انجام ازمایش های موجود مشکلی ندارند ولی به علل نامشخصی به دار نمی شوند.

طی دودهه اخیر گام های بلندی در  ابطه با تشخیص و درمان ناباروری توسط بهترین متخصص ناباروری در تهران برداشته شده است و حدود ۶۵درصد زوج های نابارور با استفاده از روش های موجود صاحب فرزند شده اند.

جدیدترین مقاله: انواع راه های درمان نازایی با فلوشیپ نازایی

نکته

 • زوج‌ها باید بدانند که وقوع حاملگی نیاز به زمان دارد و در هر دوره تخمک‌ گذاری ۳۰ درصد شانس حاملگی وجود دارد.
 • احتمال ناباروری با افزایش طول مدت تماس جنسی افزایش میابد، به طوری که شانس باروری حتی در یک زوج سالم در انتهای سال اول به ۸۵ درصد و در پایان سال دوم به ۹۳درصد میرسد.

چه سنی برای باروری مناسب تر است

بهترین زمان بارداری قبل از ۳۰سالگی است، قدرت باروری با افزایش سن تدریجا کاهش میابد، بالا بودن سن بیمار و طول مدت نازائی، احتمال درمان موفقیت امیز را کمتر میکند.

نشانه های ناباروری

 • بیشتر زوج‌ها که در طی شش ماه اولی  تلاششان  را برای باردارشدن آغاز میکنند به هدفشان(یعنی بار تارشدن) نایل میگردد.
 • به طور کلی بعداز ١٢ماه آمیزش بدون جلوگیری،حدود ٨۵درصد از زوج ها باردار میشوند و اغلب زوج های باقی مانده نیز با یا بدون درمان به هدف میرسند.
 • نشانه اصلی ناباروری عدم ناتوانی زوج ها در باردار شدن است و نشانه مهم دیگری وجود ندارد.
 • در برخی موارد خانم های نابارور دوران قاعدگی غیر نرمالی دارند. این احتمال وجود دارد که یک مرد نابارور نیز نشانه های از مشکلات هورمونی مانند  تعمیراتی در رشد موها و با عملکرد جنسی اش داشته باشد.
 • فرایند تولید مثل انسان فرایند پیچیده ای است،برای باردارشدن بایستی فرایند تخمک گذاری و لقاح به درستی صورت گیرد.
 • هر ماه غده هیپوفیز در مغز یک خانوم پیامی را برای تخمدان ها به منظور آماده سازی یک تخمدان جهت تخمک گذاری صادر می کند.
 • هورمون های هیپوفیزی تخمدان هارا تحریک به رها سازی تخمک میکنند. که این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود.

بهترین متخصص ناباروری در تهران2

 • در این مدت که معمولا در روز های ١۴تا٢٨ سیگل قاعدگی واقع است، زن بارور می شود.
 • تخمک در طول لوله فالوپ حرکت میکند و میتواند در مدت تقریبا ٢۴ساعت پس از رها سازی اش بارور شود.
 • برای این که بارداری صورت گیرد می‌بایستی در این مدت یک اسپرم با تخمک در لوله فالوپ ترکیب شود.
 • اسپرم قابلیت بارور سازی  تخمک را تا ٧٢ساعت دارد و باید همزمان با تخمک در لوله فالوپ حضور داشته باشد. به منظور رسیدن یک اسپرم به تخمک، مرد باید نعوظ و انزال کافی برای تحویل مایع منی به واژن داشته باشد. باید تعداد اسپرم به اندازه کافی باشد و باید شکل درستی داشته و در مسیر درست حرکت کند. به علاوه زن باید میحط  رحمی و واژن سالمی داشته باشد تا امکان حرکت اسپرم به سمت تخمک وجود داشته باشد.
 • چنانچه تخمک بارور گردد تخم حاصله به درون رحم حرکت کرده جایی که به استر رحمی میچسبد و یک فرایند رشد ٩ماهه را شروع میکند.
 • در برخی از زوج ها که قصد بچه دار شدن دارند، با اختلالی در این فرایند پیچیده روبه رو می‌شوند که منتج به ناباروری می گردد و هریک از والدین یا هردوی آنها می‌توانند علت ناباروری باشند.

علل ناباروری در زنان

١-اختلال در تخمک گذاری

اختلال در تخمک گذاری علت عمده ناباروری در زنان است، به طوری که ٣٩درصدعلل ناباروری زنان مربوط به این مسيله است.

بدون عمل تخمک گذاری لقاح انجام نمیشود،بنابر این زن باردار نمی شود.

بعضی از زنها ممکن است تخمک گذاری نکنند و یا به طور نامنظم و یا کم تخمک گذاری کنند. بنا بر این ممکن است عادت ماهیانه نداشته باشند ویا عادت ماهیانه آنها کم ونامنظم باشد و حتی بعضی خانم ها با آنکه دارای عادت ماهیانه منظم هستند، دارای اختلال در تخمک گذاری هستند.

٢-اختلال در لوله های رحمی

در بعضی خانم ها لوله های رحمی به طور کامل ویا ناقص بسته است، در نتیجه اسپرم به تخمک نمیرسد.

بسته بودن لوله های رحمی به دلیل عفونت، اندومتریوزویا چسبندگی هوایی پس از عمل جراحی باشد. همچنین ممکن است این لوله ها پس از یک حاملگی خارج رحمی بسته شوند.

٣-اندومتریوز و درمان توسط بهترین متخصص ناباروری در تهران

آندومتریوز حالتی است که در آن سنگفرش رحم (آندومتر) رشد میکند و از رحم هم فراتر می‌رود و لوله های رحمی را نیز می‌پوشاند و حتی آنها را می‌بندد و در عمل تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند.

بهترین متخصص ناباروری در تهران4

۴-اختلال در گردن رحم

ناهنجاری های گردن رحم میتواند سبب ناباروری شود که از آن جمله می توان به مشکلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت های گردن و رحم ویا کیفیت نامناسب ترشحات رحم اشاره کرد. از طرفی تومورهای بدخیم رحم و یا بعضی جای زخم های موجود در دیواره رحم مسبب ناباروری است.

۵-مشکلات دستگاه ایمنی بدن

مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن و عوامل ایمونولوژیک نقش مهمی در ایجاد ناباروری دارد. تشخیص و درمان اینگونه بیماران توسط بهترین متخصص ناباروری در تهرانمشکل است. در بعضی خانم ها علیه اسپرم مرد ماده ای بنام آنتی بادی ترشح میشود که اسپرم هارا از بین می‌برد و یا آنها را غیر فعال میکند ویا سبب سقط خود به خود در بعضی از آبستنی ها می شود.

علل ناباروری در مردان

١-اختلال مربوط به اسپرم

به طور طبیعی در بیضه مرد اسپرم تولید میشود و هنگام انزال خارج میشود. اگر در موارد زیر اختلالی باشد شانس لقاح کم شده و مرد نابارور محسوب میشود.

-تعداد کم اسپرم

-عدم بلوغ اسپرم

-شکل غیرطبیعی اسپرم

-عدم توانایی حرکت اسپرم

عواملی که بر تعداد، شکل، بلوغ و حرکت اسپرم تاثیر منفی دارند عبارتند از:

-بیماری های عفونی.

-اختلالات هورمونی.

-مشکلات مربوط به ایمنی بدن.

٢-ناهنجاری های مربوط به ساختمان بدن

بعضی عوامل نظیر بسته بودن لوله های خروج اسپرم سبب ناباروری مردان میشود. بسته شدن لوله های خروج اسپرم میتواند به علل مادرزادی، نقص ژنتیکی، التهاب های دستگاه ادراری-تناسلی باشد.

بهترین متخصص ناباروری در تهران3

٣- واریکوسل

واریسی شدن ورودی های کیسه بیضه

۴-عوامل فیزیکی به ویژه افزایش حرارت موضعی  بیضه ها در اثر مشاغل سخت

۵-عوامل دیگر

عوامل دیگری نظیر انزال زودرس، ناتوانی جنسی نیز میتواند عامل ناباروری در مردان باشد.

علل ناباروری ژنتیکی

علل ناباروری اعم از چاقی، مشکلات هورمونی تا غیر طبیعی بودن سلول های جنسی (تخمک و اسپرم) همگی میتواند به نوعی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی باشد.

برای مثال استعداد چاقی، ابتلا به عفونت و حتی لزوم به انجام یک جراحی که به ناباروری می انجامد همگی هرچند کوچک می‌توانند به عوامل ژنتیکی مربوط باشند. امروزه مطالعات بر روی ژن های خاص در انسان و مدل های آزمایشگاهی تا حدودی تاثیر عوامل ژنتیکی بر ناباروری را آشکار ساخته اند.

برخی عوامل ژنتیکی بر ناباروری مردان تاثیر میگذارد در حالی که برخی عوامل دیگر برروی هر دو جنس و یا فقط بر روی زنان تاثیر می گذارد.

تشخیص عوامل ناشناخته توسط بهترین متخصص ناباروری در تهران

گاه ممکن است پس از یک معاینه دقیق پزشکی، زن و شوهر کاملا سالم تشخیص داده شوند، ولی به علل ناشناخته بارور نشوند. اگرچه معمولا بعد از دو سال تعداد زیادی از این زوج ها  بچه دار میشوند اما تعدادی از آنها حتی بعد از گذشت سه سال بدون استفاده از روش های پیشگیری بچه دار نمیشوند، در این صورت باید تحت درمان قرار بگیرند.

برخی عوامل دیگر بر ناباروری

 • آلودگی هوا در کلان شهر ها
 • عوامل محیطی(مواد شیمیایی، آلاینده های هوا، حشره کش ها و افت کشها، کار با گاز های بیهوشی، کار با جیوه و دارو های سیتوتوکسیک.)
 • عوامل فیزیکی( امواج تلفن همراه، امواج الکترو مغناطیس با یک شدت خاص، امواج ماگروویو، اشعه ایکس)
 • استعمال دخانیات
 • ورزش های سنگین

بهترین متخصص ناباروری در تهران5

درمان های ناباروری توسط بهترین متخصص ناباروری در تهران

 1. باتوجه سهم مساوی علل مردانه و علل زنانه در ایجاد ناباروری مراجعه هر دونفر به مرکز تخصصی ناباروری برای تشخیص علت.
 2. حضور مرد و تست آنالیز مایع منی در زمان تعیین شده مهم است. زیرا میتواند در همان ابتدای برسی روش درمانی را تغییر دهد.
 3. حمایت خانواده ها خصوصا حمایت عاطفی برای کاهش استرس زوج حايز اهمیت است
 4. همچنین پیاده روی، شنا و یوگا سبب کاهش استرس شده و با کاهش وزن  اثرات مثبت مضاعفی بر باروری دارد.
 5. با توجه به دلایل مختلفی که میتواند به عنوان علت ناباروری زن یا مرد وجود داشته باشد، نوع برخورد با این مسئله و نوع درمان آن متفاوت است، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی مانند: تغییر رژیم غذایی و عدم استفاده از سیگار، الکل و مواد مخدر بی شک اولین گامهای حل این مشکل به حساب می آیند
 6. پس از آن ارزیابی دقیق علت ناباروری ضروری است.

روش های درمانی

استفاده از هورمون ها، دارو ها، جراحی و روش های نوین کمک باروری هستند.