پرسش و پاسخ

شما می توانید در این صفحه سوالات زنان و مامایی و سوالاتی که در رابطه با بارداری و یا مشکلات زنانه دارید را می توانید در این صفحه بپرسید…

سوال اول

+ سوال : سلام وقت بخیر بنده خانمی مجرد ۳۳ ساله هستم مدت ۵ ماهی است که خونریزی قاعدگی ام بسیار کم شده به طوری که گاهی اوقات فقط ۲ روز اونم در حد خیلی کم طول میکشه آیا این میتواند نشانه یائستگی باشد؟

– جواب : سلام کم شدن میزان خونریزی عادت ماهیانه می تواند یکی از نشانه های یائستگی زودرس باشد اما اثبات آن مستلزم انجام آزمایشات هورمونی، آزمایش ذخیره تخمدان و سونوگرافی می باشد.

++++++++++++++++

سوال دوم

+ سوال : سلام خانم دکتر من باردار هستم به تازگی سونوگرافی انجام دادم که در سونو گفتند که ۵ هفته هستم اما در سونوگرافی فقط ساک بارداری دیده شد من بسیار نگران شدم که چرا جنین یا قلب دیده نشده لطفا مرا راهنمایی کنید.

– جواب : سلام عزیزم در این سن بارداری فقط ساک بارداری دیده می شود و این امر کاملا طبیعی است شما باید ۱۰ تا ۱۴ روز دیگر مجدد جهت سونوگرافی مراجعه کنید تا قطب جنینی و قلب نیز در سونو رویت شود.

++++++++++++++++

سوال سوم

+ سوال :سلام من به تازگی نامزد کردم ولی هنوز باکره هستم سه چهار روزه که پریودم عقب افتاده ۲ هفته پیش با نامزدم رابطه در حد عشق بازی داشتیم اما فکر میکنم که مایع منی روی ناحیه تناسلی ریخته شد ایا امکان بارداری وجود دارد؟

– جواب : سلام بله اگر مایع منی روی ناحیه تناسلی ریخته باشد حتی اگر باکره هم باشید امکان نفوذ از طریق واژن به داخل رحم وجود دارد و با توجه به اینکه تاخیر قاعدگی داشته اید حتما در درجه اول آزمایش بارداری یا بتا انجام دهید.

++++++++++++++++

سوال چهارم

+ سوال :سلام خسته نباشید من ۳ ساله که ازدواج کردم از همان اول برای بارداری تلاش کردیم اما باردار نشدم سنم ۴۵ ساله که دکتر نازایی به من گفته که امکان بارداری با تخمک خودم ضعیفه چون ذخیره تخمدانمم پایینه و توصیه به گرفتن تخمک از فرد دیگری کرده اند اما من منظم پریود میشم آیا هیچ راه دیگه ای که خودم بتونم باردار بشم وجود ندارد؟

– جواب : سلام با توجه به اینکه سن شما ۴۵ سال و ذخیره تخمدان شما کاهش یافته احتمال بارداری با تخمک خودتون ضعیفه و در ضمن بارداری به علت سن بالای ۴۰ سال ممکن است نسبت به بقیه افراد با خطراتی برای شما همراه باشد اما شما میتوانید از یک سری روشهای مدرن که برای افراد با نارسایی زودرس تخمدان انجام میشود مثل تزریق سلول های بنیادی یا PRP استفاده نمایید.

++++++++++++++++

سوال پنجم

+ سوال : سلام من خانمی باردار هستم که آزمایش غربالگریمو انجام دادم در سونوگرافی ۱۲ هفته به من گفتند NT:7mm میباشد که اونجا خیلی منو ترسوندن آیا جنینم مشکل داره باید سقط بشه؟

– جواب : سلام خانمی با توجه به اینکه عدد NT بالاست شما باید به فلوشیپ پریناتولوژی یا پریناتولوژیست مراجعه کنید تا بررسی های تکمیلی مثل cvs و غیره به عمل آید که ثابت شود آیا در جنین مشکل خاصی وجود دارد یا نه

++++++++++++++++

سوال ششم

+ سوال : سلام وقت بخیر من دخترم ۱۵ سالشه خیلی جوش صورت میزنه و پریودشم نامنظمه گاهی اوقات ۲ ماهم پریود نمیشه مشکلش چی میتونه باشه ؟

– جواب : سلام با توجه به علائمی که گفتید احتمال تخمدان پلی کیستیک وجود دارد که بهتر است آزمایشات هورمونی و سونوگرافی انجام شود که در صورت مثبت بودن درمان علامتی انجام شود.

++++++++++++++++

سوال هفتم

+ سوال : سلام بنده دیروز آزمایش بارداری دادم که مثبت بوده اما زیر دلم یکم دردهای شبیه به پریود دارم ولی مشکل دیگه ای ندارم علتش چی میتونه باشه؟

– جواب : سلام عزیزم در اوایل بارداری این دردها با شدت کم طبیعیه و اگر با علائمی مثل لکه بینی یا خونریزی و یا درد شدید همراه نباشد نیاز به بررسی ندارد.

++++++++++++++++

سوال هشتم

+ سوال : سلام خانم دکتر من تنبلی تخمدان دارم که این ماه پریودم عقب افتاده آمپول پروژسترون زدم ۲ روز گذشته هنوز پریود نشدم قبل از اینکه امپول بزنم ازمایش بارداریم دادم که منفی بود چرا هنوز پریود نشدم؟

– جواب : سلام شما باید فعلا صبر کنید چون بعد از تزریق آمپول پروژسترون ممکن است ۲ تا ۱۰ روز طول بکشد که شما پریود بشین در آنصورت اگر همچنان پریود نشدین سونوگرافی انجام دهید.

++++++++++++++++

سوال نهم

+ سوال : سلام خسته نباشید من و همسرم ۵ ماه است که برای بارداری اقدام کردیم اما هنوز باردار نشدم خودم ۲۵ سال و همسرم ۳۱ سال آیا به نظرتون مشکل نازایی داریم که باردار نمیشیم؟

– جواب : سلام فعلا نمیشود راجب به اینکه شما نازایی دارید تصمیم گرفت زیرا ناباروری زمانی تعریف می شود که زوج حداقل ۱ سال برای بارداری اقدام کنند و باردار نشوند که در آن صورت باید به پزشک نازایی مراجعه کرده تا بررسی های لازم به عمل آید اما با توجه به سن شما فعلا میتوانید صبر کنید.

++++++++++++++++

سوال دهم

+ سوال : سلام باردار ۳۳ هفته هستم حس می کنم که حرکت جنینم کم شده البته از صبح که بیدار شدم تا الان خیلی کم حرکتشو احساس کردم چکار باید انجام بدم ؟

– جواب : سلام بعد از خوردن غذا یا یک خوراکی شیرین به پهلوی چپ دراز بکشید و دست را روی شکم گذاشته حرکات را بشمارید اگر طی نیم ساعت کمتر از ۳_۴ حرکت داشته باشد به بیمارستان مراجعه کنید که در صورت نیاز NST یا نوار قلب جنین انجام شود.

++++++++++++++++

سوال یازدهم

+ سوال : سلام من ۴ روز که از تمام شدن قاعدگیم میگذرد ترشحات آبکی زیادی دارم که البته بوی بدی ندارد ولی گاهی به علت زیاد بودن اذیت میشوم علتش چی میتونه باشه آیا عفونته؟

– جواب : سلام اگر ترشحات سفید باشند و با خارش و سوزش و بوی بد همراه نباشند مشکلی نیست و ترشحات طبیعی واژن میباشند که در اواسط سیکل به دلیل تخمک گذاری افزایش می یابد.

++++++++++++++++

سوال دوازدهم

+ سوال : سلام وقت بخیر خانمی ۳۵ ساله هستم که مجرد می باشم اما چون شنیدم که الان یائستگی زودرس زیاد شده و من ممکنه که چند سال دیگه ازدواج کنم و دوست دارم که حتما بچه دار بشم چه کاری الان میتونم برای جلوگیری از این روند انجام بدم؟

– جواب : سلام شما میتوانید بررسی های لازم مانند آزمایشات هورمونی و سونوگرافی و آزمایش ذخیره تخمدان را انجام دهید و در صورت نیاز فریز تخمک انجام دهید.

++++++++++++++++

سوال سیزدهم

+ سوال : سلام خانم دکتر من ۶ هفته باردار هستم اما حالت تهوع بسیار شدید دارم سونو که رفتم بهم گفتن که دوقلو باردار هستم گاهی اوقات صبح ها که از خواب بلند میشم حتی آب هم نمیتوانم بخورم خیلی از رژیم های غذایی هم رعایت میکنم اما بهتر نشدم آیا قرص یا دارویی هست که بخورم بهتر شوم؟

– جواب : سلام عزیز حالت تهوع در اوایل بارداری امری طبیعی است بخصوص که شما دوقلو باردار هستید و حالت تهوع در شما ممکن است ۲ برابر باردارای دیگر باشد اما میتوانید با مشورت پزشکتان ویتامین B6و یا حتی داروهای دیگری مصرف کنید.

++++++++++++++++