دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟

27 دی 1399

دلایل خارش و جوش در زمان بارداری
دلایل خارش و جوش در زمان بارداری

خارش بدن در دوران بارداری یا خارش پوست یکی از عوامل شایع دوران بارداری می باشد. که در این حالت به علت افزایش استروژن که در این دوران طبیعی است که این یکی از دلایل خارش و جوش در زمان بارداری می باشد.

با سامانه مشاوره آنلاین مامایی نی نی کام همراه باشید تا در ادامه به پاسخ سوالات خود برسید.

این وضعیت بلافاصله بعد از زایمان رفع می شود. در دوران بارداری خارش در بدن ایجاد می شود کاملا طبیعی است که تقریبا 20% از زنان باردار دچار این عارضه می شوند. پوست شما در ناحیه شکم بسیار کشیده می شود.

این حالت خارش در نواحی شکم و پاها بیشتر می باشد. تغییرات هورمونی نیز مزید بر این عوامل می باشد. گاها در برخی از خانم های باردار، کف دست و پاها قرمز می شود و می خارد، که این مسئله به خاطر افزایش استروژن می باشد.

البته بدیهی است که خارش بارداری مشکلی عادی به شمار می رود، اما در بعضی اوقات این امکان وجود دارد که نشان دهنده بیماری یا اختلال مهمی در بدن باشد.

اگر این حالت وخیم و غیرقابل تحمل باشد، باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد و درمان موثر انجام شود. و ما در این مقاله سعی بر این داریم که دلایل خارش و جوش در زمان بارداری را بررسی نماییم.

خارش و جوش پوستی در بارداری چیست؟

خارش و جوش های پوستی در زمان بارداری (PUPP) به شکل دانه های قرمز رنگی است که به هم پیوسته و به شکل کهیر هستند.
در اطراف شکم و قسمت های ابتدایی ران این جوش ها بیشتر ظاهر می شوند، این جوش ها معمولا کف دست و پا و صورت را درگیر نمی کنند.

زنان سفید پوست و زنانی که زایمان اولشان است این اتفاق برایشان می افتد. در ادامه بررسی دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟ عنوان می شود که زنانی که چند قلو یا جنین پسر دارند، ممکن است این بیماری برایشان اتفاق بیافتد.

علت خارش و جوش ها در زمان بارداری چیست؟

دقیقا علت این عوامل مشخص نیست. اما دلایلی که وجود دارد این است که یک زن باردار ممکن است به دلایل زیر، یک جوش پوستی داشته باشد.

1.کشش شکم
2.سیستم پرکار اعصاب
3. انتقال سلول های جنینی

جوش های زمان بارداری چگونه است؟

درباره این که دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست، می توان گفت که این نوع از جوش ها با توجه به عفونت پوست، بعد از این که نمونه برداری شد.
یا آزمایش های دیگر انجام گرفت، باید پزشک شما برخی از آزمایش ها را برای شما پیشنهاد کند. از جمله:

_شمارش کامل خون
_تست عملکرد کبد
_ گونادوتروپین کوریونی انسان

این گونه جوش ها چطور درمان می شوند؟

این گونه جوش ها در عرض یک هفته یا این که دو هفته بعد از این که زایمان اتفاق افتاد از بین می روند، ولی برای سوال این که دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟ راهکارهایی نیز وجود دارد.

درمان پزشکی برای خارش دوران بارداری

مرطوب کننده

در این روش ابتدا خارش کم شده و ناراحتی از بین می رود. شما می توانید مرطوب کننده های حاوی ویتامین E، کلاژن، و الاستین را در اختیار بگیرید.
به بیان دیگر سعی شود از مرطوب کننده هایی که شامل رتینول، ویتامین a، اسید آبسزیک گرم و پارا پامیتات است، استفاده نمایید. این یکی از روش های دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟ می باشد.

1.استرویید موضعی
هر گونه لوسیونی با یک درصدی از هیدروکورتیزون به کاهش خارش کمک خواهد کرد.
2.آنتی هیستامین خوراکی
درمان های خوراکی برای تسکین درد و خارش کمتر وجود دارد که در دوران بارداری تجویز می شوند.

درمان های خانگی برای خارش دوران بارداری:

 درمان خانگی جوش دوران بارداری
درمان خانگی جوش دوران بارداری

آب گیاه

این درمان موجب می شود که سموم بدن تصفیه و دفع شود. به علت کافی نبودن آب سبزیجات در بدن، تئورهایی در این زمینه وجود دارد.
بنابراین می بایست هر روز مقداری آب میوه تازه، مخصوصا در سه ماهه سوم بارداری استفاده نمود. این یکی از درمان های خانگی دلایل خارش و جوش در زمان بارداری  می باشد.

ریشه قاصدک یا چای برگ گزنه

ریشه قاصدک و برگ گزنه روش هایی سنتی برای خالص سازی کبد و خون هستند. بسیاری از مبتلایان این بیماری توسط چای یا کپسول های این گیاه به خوبی درمان شده اند.
ریشه این گیاه از عملکرد کبد حمایت به عمل می آورد و دارای آنتی هیستامین، ضد کم خونی و ضد التهابی است. در این روش می توانید گیاه مورد نظر را به مدت 10 تا یک ساعت بجوشانید و سپس میل نمایید. این روش نیز می تواند یکی از دلایل خارش و جوش در زمان بارداری باشد.

خارش دوران بارداری را چگونه درمان کنیم؟

1.گیاهان دارویی ضد التهاب
2.وان حمام جو
4.ادپتوژنیک
5. روغن دانه کتان
7. اعصاب آرام
8. کمپرس سرد
7. نعناع

آیا کهیر بارداری خطرناک است؟

شاید سوال دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟ را بررسی کنیم بهتر بتوانیم به این سوال هم پاسخ بدهیم که آیا کهیر بارداری خطرناک است؟ کهیر زمان بارداری هیچ گونه خطری برای مادر و جنین ندارد.
ولی مادر را به شدت دچار خارش پوست خواهد کرد، و همین امر به شدت برای او آزاردهنده می باشد. اگر دچار این عارضه شده اید خونسردی خود را حفظ نمایید و برای رفع علائم و خارش پوست خود حتما به پزشک مراجعه نمایید.
تا این که برایتان دارو یا پماد تجویز نماید. این کهیر اغلب در پایان ماههای بارداری حادث می شود، و بعد از زایمان نیز از بین می رود. توجه شود که به وجود آمدن کهیر هیچ گونه عارضه ای برای جنین به همراه ندارد.

 مادران باردار در دوران قرنطینه چگونه از پوست خود محافظت کنند؟

در دوران بارداری اگراین احساس را دارید که خشکی، خارش و کشش در پوست بدنتان ایجاد شده است. توصیه براین می باشد که بحث دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟ را نیز مطالعه بفرمایید.
همچنین برای پیشگیری از خارش و خشکی شکم در درجه اول به پزشک متخصص مراجعه نمایید. سپس به درمان هایی که در بالا ذکر شد، رسیدگی کنید.

آیا خارش بعد از زایمان برطرف می شود؟

این نوع خارش های که بعد از زایمان صورت می گیرد، هیچ اثری از خودشان به جا نمی گذارند. اما پیش می آید که در برخی از خانم ها این خارش و جوش پوستی دو تا چهار هفته بعد از زایمان باقی می ماند.
حال می توان دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست؟ را برای زمان بعد از زایمان بیان کرد.
بنابراین این عارضه به ندرت در بارداری های بعدی اتفاق می افتد. در واقع تشخیص این بیماری با پزشک است، چرا که این امکان وجود دارد که با دیگر خارش های دوران بارداری اشتباه شود.

حرف آخر

توجه داشته باشید که خارش و جوش در زمان بارداری غیر عادی نمی باشد، چرا که خوشبختانه راه های مناسبی برای درمان جوش و آکنه در خانم های باردار وجود دارد.

با رعایت تمیزی و رطوبت پوست، استفاده از محصولات مراقبت از پوست که حاوی روغن نارگیل هستند، افزایش مصرف ویتامین A می توانید احتمال بروز جوش و آکنه را به حداقل برسانید.

این گونه شاید بتوان دلایل خارش و جوش در زمان بارداری چیست را بررسی نمود.