تعیین جنسیت با روش pgd

25 آبان 1399

آیا از جدیدترین روش تعیین جنسیت در اوایل بارداری اطلاع دارید؟ تعیین جنسیت با PGD چیست؟ هزینه روش pgd چقدر است؟ مراکز تعیین جنسیت در ایران کجاست؟ عوارض pgd چیست؟ مرکز تعیین جنسیت در تهران کجاست؟ در ادامه به طور مفصل به این مباحث می پردازیم. با نی نی کام همراه باشید…

روش pgd چیست؟

با پیشرفت علم متدهای جدیدی برای تعیین جنسیت جنین وجو دارد. در حال حاضر روشهایی که برای تعیین جنسیت استفاده می شود IVF و PGD می باشد که میزان تشخیص به وسیله آی وی اف حدود 99 تا 100 درصد است. روش PGD هم مانند آی وی اف می باشد. بیمار همان پروسه را طی می کند تنها روزی که تخمک از زن گرفته می شود و لقاح در آزمایشگاه انجام می شود. بعد از آن متخصص ژنتیک نمونه ای از جنین ( زمانی که چند سلولی شد ) می گیرد. بنابراین تعیین جنسیت انجام می شود.

بهترین روش برای تعیین جنسیت روش PGD است که میزان موفقیت آن 95 تا 100 درصد گزارش شده است.

پسردار شدن با روش pgd

بسیاری از افراد تصور می کنند در مراکز تعیین جنسیت اقداماتی صورت می گیرد تا جنسیت جنین دختر یا پسر باشد. در واقع این تصور اشتباه می باشد. پسر یا دختر بودن جنین بستگی به این دارد که چه تعداد از جنین های زوجین پسر یا دختر می باشد. ممکن است زوجی 10 جنین داشته باشند که از این تعداد 5 تا 7 پسر داشته باشد و بقیه دختر باشند.

همان جنین هایی که تعداد پسر یا دختر زیاد باشد به زوجین اطلاع داده می شود. اگر تعداد جنین ها زیاد باشد مثلا از بین 10 جنین 4 پسر باشد تنها 2 جنین انتقال داده می شود و فریز می شود . که اگر احیانا زن در مرحله اول باردار نشد در مرحله بعد انتقال جنین پسر دارند.

میزان موفقیت به همان میزان موفقیت تعیین جنسیت به روش IVF می باشد که حدود 45 درصد می باشد . این روش نسبت به آی وی اف گران تر است ولی از نظر اطمینان ضریب بالایی دارد و 100 درصد می باشد .

سایر روش های تعیین جنسیت

یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت IUI می باشد که نسبت به روش قبلی ساده تر می باشد و هزینه کمتری دارد . پروسه این فرآیند کوتاه مدت است . در این روش داروی ساده ای در ابتدا به زن برای تحریک تخمک گذاری داده می شود.

روزی که تخمک بالغ شد IUI انجام شد میزان موفقیت این نوع روش از نظر تعیین جنسیت 75 تا 80 درصد می باشد و میزان باروری 25 تا 30 درصد می باشد. به هر حال این روش برای افرادی که دارای 2 یا 3 فرزند دختر هستند و نمی خواهند فرزند دیگرشان دختر باشد توصیه نمی شود زیرا به هر حال ضریب خطر آن 20% می باشد. برای این افراد روش PGD توصیه می شود.

هزینه روش pgd

هزینه روش pgd به محلی که این روش انجام می شود بستگی دارد. در مراکز ناباروری و تعیین جنسیت این هزینه کمتر است. همچنین علاوه بر هزینه های این روش فرد باید هزینه ویزیت و سونوگرافی را نیز بپردازد.

عوارض pgd

این روش هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد تنها موارد بسیار کمی در زوجینی که این روش را انجام داده اند مشاهده شده که شامل حاملگی چند قلویی و عفونت مشاهده می شود که درمان آن به راحتی انجام می شود. طبق بررسی هایی که در محیط آزمایشگاه روی اسپرم های زنده، فریز و شسته شده انجام شد هیچ گونه نقضی بعد از روش PGD مشاهده نشده است.